Okres Beroun -Vozidla: Tatra 148-CAS32, Avia A30-DVS12, VW Transporter -DA

4.4.13 Prověřovací cvičení - požár ve vápence Čertovy schody

Vápenka 4.4.13.jpg
Prověřovací cvičení hasičů ve Vápence Čertovy schody, a. s.

Dne 4. 4. 2013 proběhlo od 14:00 hodin v palivovém hospodářství Vápenky Čertovy schody, a. s. na Tmani prověřovací cvičení jednotek požární ochrany. Námětem cvičení byl požár, který vznikl následkem výbuchu par hořlavých kapalin při technologické poruše v mazutárně.

V úvodní fázi se požár rozšířil na stáčecí stanoviště železničních cisteren, kde byly stáčeny 2 železniční cisterny každá o objemu 50.000 l těžkého topného oleje, palivo z 1. stáčeného vagónu hořelo v havarijní jímce, 2. stáčený vagón byl vystaven účinkům požáru. Dále bylo sálavým teplem ohroženo skladovací silo koksu a 2 nádrže s hořlavými kapalinami o objemu 100 m3. Při požáru došlo ke zranění jednoho zaměstnance.

V rámci dvouapůlhodinového cvičení byl simulovaný požár na stáčecím stanovišti uhašen pomocí 3 přenosných monitorů na těžkou pěnu, které obsluhovali hasiči v dýchací technice a oblecích proti sálavému teplu. Průzkumnou skupinou hasičů byl nalezen a ošetřen popálený zaměstnanec v bezvědomí. Objekt sila na koks byl ochlazován pomocí 2 proudů C hasiči v dýchací technice. Dále hasiči zavodnili 450 m dlouhé požární potrubí k dopravě vody od čerpacího stanoviště k nástupnímu prostoru mobilní požární techniky a ke skrápění ohrožených nádrží palivového hospodářství. Zaměstnanci podniku byla procvičena činnost při vzniku požáru, manipulace s pohotovostní zásobou pěnidla a navazující spolupráce s hasiči.

Cvičení se účastnily jednotky HZS SČK ze stanic Beroun, Hořovice a Řevnice a dobrovolné jednotky z Chodouně, Králova Dvůra, Litně, Suchomast a Zdic. Zálohy pro případ vzniku jiných událostí byly řešeny na stanici HZS Beroun jednotkou SDH obce Chyňava, na stanici HZS Hořovice jednotkou SDH obce Komárov a cisternová automobilová stříkačka CAS24 ze stanice HZS Hořovice byla dočasně přesunuta do Zdic.

Celkem bylo do cvičení zapojeno 51 hasičů s 12 cisternovými automobilovými stříkačkami, automobilovým žebříkem, 2 velitelskými automobily, 2 dopravními automobily a kontejnerovým automobilem s kontejnerem kombinovaného hašení.

Oproti obdobnému cvičení, které se zde konalo 19. února 2009, měli hasiči zefektivněný zásah díky investici podniku do téměř ½ km požárního potrubí, skrápěcího zařízení ke chlazení palivových nádrží a v neposlední řadě i díky podílu Vápenky Čertovy schody, a.s. na lepším technickém vybavení profesionálních hasičů.
mjr. Ing. Tomáš Hradil
velitel stanice Beroun
HZS Středočeského kraje
05.04.2013 09:41:43
j.hrach
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one