Okres Beroun -Vozidla: Tatra 148-CAS32, Avia A30-DVS12, VW Transporter -DA

20.5.13 Taktické cvičení IZS v tetínských skalách

Snímek 264.jpg
Snímek 275.jpg
Snímek 286.jpg
Snímek 304.jpg
Téměř stovka policistů, profesionálních a dobrovolných záchranářů se v odpoledních hodinách 20. května 2013 účastnila taktického cvičení složek integrovaného záchranného systému s tématem záchrany pohřešovaných osob – pátrací akce v terénu Tetínských skal.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=IDvPEcsUPdw

Jako rozehra cvičení byla navozena situace, kdy Policie ČR ve 14:30 hodin přijala na tísňovou linku 158 oznámení o pohřešování tří sourozenců, kteří se vzdálili z domova. K oznamovateli byla vyslána hlídka z berounského obvodního oddělení a po jeho vytěžení byla na základě vyhodnocení situace svolána pátrací akce v terénu Tetínských skal.

Vzhledem ke složitým terénním podmínkám (skalní partie, jeskynní prostory, obtížně prostupný křovinatý terén, vodní tok) byla Policií ČR vyžádána spolupráce v rámci IZS a na místo zásahu povolány dostupné složky IZS k efektivnímu propátrání vytipované lokality o ploše cca 30 ha.

Jako první byla provedena záchrana zraněné osoby z pod Tetínského vodopádu pomocí lezecké techniky, žena byla vyproštěna ve vanových nosítkách pomocí lanového kladkostroje a předána do péče ZZS.

Po soustředění vyžádaných sil a prostředků složek IZS v prostoru tetínského hřiště byl ustaven štáb velitele zásahu a místo zásahu bylo rozděleno do tří sektorů – 1. sektor s převažujícími lezeckými činnostmi v Tetínské rokli, 2. sektor s plošným vyhledáváním v okolním terénu a 3. sektor s pátráním na vodním toku Berounky a s plošným vyhledáváním v poldru na pravém břehu řeky.

Druhá pohřešovaná osoba byla nalezena v křovinatém terénu sektoru 2 za využití psovodů se psy, pátračů v terénu a vrtulníku s termovizní kamerou. Zraněné osobě v bezvědomí byla poskytnuta první pomoc a byla transportována do vozidla ZZS.

Ostatky třetí pohřešované osoby byly nalezeny v jedné z jeskyní sektoru 1 členy speleologické záchranné služby, k ohledání byla provedena součinnost s výjezdovou skupinou služby kriminální policie a vyšetřování a figurína byla transportována v nosítkách na povrch. Souběžně byla při zásahu poskytována psychologická pomoc rodičům pohřešovaných osob.

Čtyřhodinové cvičení bylo ukončeno nástupem s krátkým vyhodnocení a poděkováním všem 93 účastníkům za jejich činnost při cvičení.

Cílem cvičení bylo:

procvičit koordinaci záchranných prací v rámci IZS dle typové činnosti složek IZS č. STČ-07/IZS,
prověřit dojezdové časy jednotlivých složek IZS na místo zásahu, výměna informací o taktických možnostech zúčastněných složek IZS při pátrací akci v terénu,
zdokonalit součinnost velitelů a vedoucích dotčených složek IZS při pátrací akci v terénu,
procvičit činnost osádek motorových člunů při pátrání po utonulých osobách,
procvičit taktiku zásahu ve výšce a nad volnou hloubkou a součinnost mezi lezeckými skupinami HZS Středočeského kra­je,
procvičit spolupráci se Speleologickou záchrannou službou ČSS při zajištění průzkumu přírodních podzemních prostor,
procvičit spolupráci s kynology se psy se specializací pro plošné vyhledávání osob,
procvičit organizaci a pohyb pátracích rojnic, procvičit zřízení týlového prostoru složek IZS při dlouhodobějším zásahu.

Seznam zúčastněných složek IZS:

1. Policie ČR:

územní odbor Beroun,
dálniční oddělení Rudná,
letecká služba Policie ČR;

2. Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje:

stanice Beroun,
stanice Řevnice,
krajské ředitelství – tým posttraumatické intervenční péče;

3. Jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí:

Hýskov,
Chyňava,
Karlštejn,
Králův Dvůr,
Liteň,
Tetín,
Tmaň,
Suchomasty;

4. Zdravotnická záchranná služba:

ZZS Středočeského kraje – výjezdové stanoviště Beroun
Transhospital Řevnice s.r.o.

5. Speleologická záchranná služba České speleologické společnosti

skupina Český kras;

6. Kynologové se psy

3 držitelé atestů pro plošné vyhledávání.

mjr. Ing. Tomáš Hradil
velitel stanice Beroun
HZS Středočeského kra­je

http://www.pozary.cz/clanek/65411-v-tetinskych-skalach-na-berounsku-probehlo-cviceni-slozek-izs-tri-sourozenci-odesli-z-domova-a-nevratili-se/
23.05.2013 15:51:38
j.hrach
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one